Woda mineralna vs. woda źródlana

Ludzkie ciało składa się w 65% z wody i nie da się bez niej żyć dłużej niż 3 dni (bez jedzenia można wytrzymać 3 tygodnie). Dla zachowania zdrowia wodę należy pić kilka razy dziennie. Trzeba jednak wiedzieć, która z oferowanych wód butelkowych będzie lepsza dla danego organizmu.

Ile wody powinno się pić?

Ogólne badania informują, że kobiety muszą wypijać ok. 2,2 litra wody dziennie, a mężczyźni potrzebują 3 litrów. Różnica wynika z tego, że mężczyźni mają średnio więcej beztłuszczowej masy ciała i większy wydatek energii.

Często nawadnianie organizmu jest bardzo istotne, więc dobrze jest wiedzieć, która woda jest najlepsza dla danego organizmu. W dalszej części wpisu przybliżymy różnice między omawianymi typami wody butelkowej, a także dla kogo lepsza będzie woda źródlana, a dla kogo mineralna.

woda źródlana mineralna

Różnice między wodą mineralną i wodą źródlaną

Niektórzy to bagatelizują, jednak odpowiedni dobór wody ma duże znaczenie w kontekście naszego zdrowia. Wody rozróżniamy na podstawie składników mineralnych zawartych w jednostce objętości.

Wody mineralne są wydobywane z odwiertów głębinowych i charakteryzują się zmienną zawartością składników odżywczych. Od prawie 10 lat każda woda, która jest pozyskiwana w taki sposób jest określana mianem mineralnej, bez względu na stopień mineralizacji. Jeszcze do 2011 roku wodą mineralną można było określać tylko wody o większej zawartości składników mineralnych. Ułatwiało to wybór pomiędzy wodą mineralną a źródlaną.

Jeśli chodzi o wody źródlane to są one pozyskiwane ze źródeł, które znajdują się w głębi ziemi. Na ogół mają mniejszą ilość składników mineralnych (150 – 500 mg/l).

woda mineralna różnice woda źródlana

Stopień mineralizacji

Jak już napisałem wcześniej, woda mineralna to wysoka zawartość składników mineralnych. Dodatkowo, wyróżnia się kryterium jakim jest tzw. stopień mineralizacji:

  • wysokozmineralizwana woda – powyżej 1500 mg/l składników mineralnych;
  • średniozmineralizowana woda – od 500 do 1500 mg/l składników mineralnych;
  • niskozmineralizowana woda – poniżej 500 mg/l składników mineralnych.

Każdą bardziej dociekliwą osobę zachęcam do sprawdzenia tej notatki: Wikipedia o wodzie mineralnej.

Kto powinien pić wodę źródlaną?

W dużym uproszczeniu można napisać, że każdy powinien pić wodę źródlaną. Szczególnie warto ją podać:

  • niemowlęciu lub dziecku;
  • kobiecie w ciąży;
  • osobie starszej;
  • osobie, która cierpi na nadciśnienie oraz choroby nerek i serca.

Reasumując woda źródlana przeznaczona jest do spożycia bez ograniczeń. Wybór wody źródlanej często jest podyktowany preferencjami smakowymi, a piją ją osoby preferujące delikatniejszy smak wody.

Warto też dodać, że ze względu na neutralność wody źródlanej nadaje się ona także do parzenia herbaty czy też kawy. Może się to okazać bardzo dobrym wyjściem, jeśli Twoja woda w kranie nie jest najlepszej jakości.

Dla kogo woda mineralna?

Jeśli chodzi o wodę mineralną, to ze względu na zwiększoną zawartość składników mineralnych powinna ją regularnie pić:

  • osoba cierpiąca na osteoporozę;
  • osoba zmagająca się z zaburzeniami układu trawienia i dolegliwościami żołądkowymi;
  • osoba uprawiająca sport;

Nie należy przesadzać z wodą mineralną, aby zapewnić sobie właściwą dawkę cennych minerałów i nie narażać się na wszelakie schorzenia, które mogą być spowodowane ich nadmiarem.

źródlana mineralna

Woda mineralna vs. woda źródlana – podsumowanie

Woda, którą codziennie pijemy powinien być dobrana do indywidualnych potrzeb danej osoby, stanu jej zdrowia czy trybu życia jaki prowadzi.

Najkorzystniejsze rozwiązanie to wchłanianie różnych rodzajów wody, gdyż pomaga to w utrzymaniu odpowiedniego stopnia nawodnienia organizmu, a dodatkowo uzupełnienia niedobory składników mineralnych.


Obsługa sklepów internetowych – usługa oferowana przez sponsora powyższego artykułu.

Leave a Comment