Szron – czym jest, gdzie i jak powstaje?

Szron jest osadem atmosferycznym, który tworzą drobne kryształki lodowe w postaci piórek i igiełek na płaskich powierzchniach. To ciekawe zjawisko można zaobserwować, gdy występują przymrozki przygruntowe, czyli głównie późną jesienią lub zimą.

Szron pojawia się podczas ujemnych temperatur i podwyższonej wilgotności powietrza. Wtedy, zawarta w powietrzu para wodna, w kontakcie z zmrożoną powierzchnią zmienia się w małe kryształy lodu, które przywierają do tych płaszczyzn. Taki gwałtowny proces zamarzania pary wodnej (z pominięciem skraplania), to tzw. resublimacja.

gdzie można zobaczyć szron

Gdzie można zaobserwować szron?

Niewielkie białe kryształy lodu najczęściej pojawiają się na gałęziach drzew lub szybach samochodów. Dodatkowo szron możesz też zobaczyć w lodówce, w miejscu gdzie jest najzimniej, wilgoć zmienia się w drobne białe kryształki.

Chciałbyś na własne oczy zobaczyć jak powstaje szron? Jeśli tak, to możesz przeprowadzić dość łatwy domowy eksperyment, który ułatwi też zrozumienie opisywanego zjawiska.

Eksperyment – stwórz własny szron!

Jeśli chcesz przeprowadzić eksperyment, który pozwoli Ci stworzyć szron, to powinieneś przygotować słoik z nakrętką, spirytus salicylowy, a także zamrażarkę.

  1. 100 ml spirytusu salicylowego wlej do słoika;
  2. Tak uzupełniony słoik włóż na godzinę do zamrażalnika;
  3. Wyjmij słoik z zamrażalnika.
eksperyment stwórz własny szron jak stworzyć

Możesz zaobserwować na takim pojemniku jak para wodna z zimnych ścian słoika przekształciła się w szron. Warto dodać, że taki słoiczek może ciekawie sprawdzić się jako niecodzienna ozdoba.

Jak pozbyć się szronu z szyby?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, szron bardzo często pojawia się na szybach samochodów, co stanowi spory problem dla każdego kierowcy. Oszroniona szyba bardzo ogranicza widoczność, więc należy przed podróżą usunąć taki osad. Jak usunąć szron i czego do tego potrzebujemy? Odpowiedzi poniżej.

  • Maty ochronne (Okrywanie szyby grubą tkaniną lub specjalnie stworzoną matą to bardzo skuteczna metoda na chronienie jej przed osadzeniem się szronu. Po zdjęciu takiej osłony szyba jest czysta i nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.)
  • Skrobaczka do szyby (Wykorzystanie plastikowego urządzenia to najpopularniejsze i najszybsze rozwiązanie, gdy mamy problem z oszronionymi szybami. Niestety oczyszczanie szyb ze szronu za pomocą specjalnej skrobaczki może okazać się bardzo szkodliwe dla samego szkła.);
  • Odmrażacze w sprayu (Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą niż użycie skrobaczki, jest wykorzystanie tzw. odmrażaczy. Czasem po wykorzystaniu takiego sprayu na szybie mogą pozostać drobne plamki, jednak można je łatwo usunąć za pomocą zwykłego środka do mycia szyb.);
  • Hydrofobizacja (Ten zabieg jest najbardziej zaawansowaną metodą w naszym zestawieniu i polega na nadawaniu materiałom, w tym przypadku szkłu, właściwości utrudniających przyleganie wody.).
szron na drzewie gdzie można zobaczyć

Czym różni się szron od szadzi?

Szadź i szron to bardzo podobne zjawiska, a różnią się jedynie tym gdzie powstają. Szron to drobiny lodu, które są przytwierdzone do zmrożonej powierzchni. Natomiast szadź to para wodna, która zamieniła się w kryształki lodu jeszcze w powietrzu. Można ją zauważyć jako połyskujące w powietrzu diamenciki, jeszcze opadające na dół.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat tego fantastycznego zjawiska jakim jest szron odsyłamy tutaj: Wikipedia o szronie. Dodatkowo poniżej zamieszczamy interesujące video z portalu YouTube, w którym można podziwiać wiele ciekawych ująć, na których główną role odgrywa właśnie szron.

Leave a Comment